Jak czyścić ramy okien plastikowych?

Plastikowe ramy okienne z początku wyglądają bardzo ładnie – są białe i błyszczące. Z czasem ulegają jednak nieuchronnym zabrudzeniom, niestety zdarza się też, że nieestetycznie żółkną. Aby do tego nie dopuścić, warto już od początku zadbać o to, by okna wyglądały dobrze całymi latami, poprzez regularne mycie ram okiennych w odpowiedni sposób. A nawet jeśli ramy zdążyły już pożółknąć, nie warto się martwić. Może się okazać, że korzystając z odpowiednich środków, uda się bez większych problemów przywrócić im pożądaną barwę. Sprawdźmy, jak się za to zabrać.

Czym myć plastikowe ramy okienne?

Ponieważ ramy okien plastikowych łatwo ulegają zarysowaniom, nie powinno się używać od ich czyszczenia żadnych twardych ani ostrych przedmiotów. Wystarczy zwykła, miękka gąbka do mycia naczyń albo delikatna szmatka do mebli. Lepiej unikać rozpuszczalników zawierających aceton i agresywnych, silnie działających środków do czyszczenia ram okiennych z PCV, takich jak popularne mleczka czy proszki czyszczące. Mogą one doprowadzić do uszkodzeń ramy, a na pewno spowodują jej zmatowienie. Mycie plastikowych ram okiennych takimi środkami grozi też utratą koloru: rama może nieładnie pożółknąć, jeżeli do jej pielęgnacji będzie się używało nieodpowiednich detergentów. Więc czym myć ramy okien plastikowych? Z wymienionych względów najbezpieczniejszym sposobem będzie użycie po prostu ciepłej wody z rozpuszczonym w niej łagodnym środkiem do czyszczenia takim jak np. płyn do mycia okien albo naczyń, a nawet zwykłe mydło. Można też przygotować ekologiczny domowy środek czyszczący z wykorzystaniem sody oczyszczonej: taka kompozycja będzie miała dodatkowo działanie wybielające. Na rynku dostępne są specjalne środki do czyszczenia plastiku, które dzięki naturalnemu składowi nie powinny niszczyć ram okiennych, natomiast koszt takich preparatów jest dość wysoki. Jeszcze droższa jest opcja parowego czyszczenia ram okiennych z plastiku. Dużo oszczędniejszą wersją będzie więc przygotowanie płynu czyszczącego do ram okiennych we własnym zakresie ze składników dostępnych w każdym domu.

Jak wyczyścić pożółkłe ramy okienne?

Mycie ram okiennych, które pożółkły pod wpływem czasu, stosowanych środków czyszczących i docierających do nich promieni UV, to zdecydowanie szybszy i tańszy sposób na poprawę wyglądu okien, niż ich odmalowywanie. Oczywiście w ostateczności można posłużyć się odpowiednią farbą lub lakierem, aby odzyskać estetyczny wygląd okien. Natomiast w pierwszej kolejności na pewno warto wypróbować domowe sposoby na czyszczenie ram okiennych z PCV z osadu i przebarwień. Jak się za to zabrać? Przede wszystkim nie próbuj używać do plastikowych ram okiennych agresywnych środków  myjących czy wybielaczy. Mogą one spowodować wręcz odwrotny do zamierzonego efekt, ponieważ zastosowanie środków żrących skutkuje zmatowieniem i utratą koloru.

Domowym i bardzo tanim sposobem na czyszczenie pożółkłych ram okiennych jest zastosowanie sody oczyszczonej. W tym celu rozpuść niewielką ilość zwykłej sody kuchennej w ciepłej wodzie. Sodę kupisz bez problemu w każdym sklepie spożywczym. Następnie weź miękką gąbkę lub szmatkę. Podobnie jak w przypadku zwykłego mycia ram plastikowych, unikaj ostrych szmatek, a już zwłaszcza druciaków lub szczotek, które mogłyby uszkodzić materiał ramy.  Zanurzając gąbkę w roztworze sody, delikatnie przecieraj ramy okna. Do wybielania ram okiennych z PCV przyda się też ocet wymieszany z wodą i cytryną. Można stworzyć własny, bezpieczny środek myjący do plastikowych ram okiennych z połączenia wszystkich wymienionych składników: sody oczyszczonej, octu i kilku łyżek soku z cytryny wymieszanych z ciepłą wodą.

Jeśli domowe sposoby okażą się nieskuteczne, można spróbować użyć do mycia ram okiennych gotowego środka, ale koniecznie musi to być specyfik przeznaczony konkretnie do mycia plastiku. Użycie byle jakiego środka czyszczącego z łazienki lub kuchni bez sprawdzenia jego właściwości może trwale uszkodzić materiał ram okiennych, a wtedy jednym rozwiązaniem będzie ich odmalowanie.

Współtwórcą artykułu jest producent okien i drzwi Petecki

Dlaczego oszczędzanie na oknach przyniesie odwrotny skutek

Wymiana okien zawsze wiąże się z inwestycją dużej ilości pieniędzy. To ile ostatecznie kosztują okna plastikowe, drewniane czy te wykorzystujące profile z aluminium, zależne jest od wielu czynników, takich jak chociażby rozmiar czy ilość zamontowanych szyb. Jeśli zastanawiasz się jakiej firmy okna wybrać, to wiedz, że warto postawić na te sprawdzone, o dobrej renomie. Podejmując decyzję, weź pod uwagę przede wszystkim jakość wykonania poszczególnych propozycji, klasę użytych materiałów oraz stopień zaawansowania wykorzystanych technologii. Pamiętaj też, że najmniej istotnym kryterium w tym konkretnym przypadku powinna być cena. Niestety wielu ludzi wciąż decyduje się na zakup tanich okien, które później wymuszają wydatkowanie dużych nakładów finansowych niemal przez całe życie. Chcesz wiedzieć, dlaczego tak się dzieje i dlaczego oszczędzanie na oknach zawsze przynosi odwrotny skutek? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie okna wybrać, aby później nie żałować.

Wysokie rachunki za ogrzewanie

Po pierwsze, jeśli chcesz wiedzieć jak oszczędzać, żeby nie przedobrzyć, zapoznaj się uważnie z tym punktem. Musisz wiedzieć, że tanie okna to zawsze, w dłuższej perspektywie, znacznie wyższe rachunki za ogrzewanie. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy do ogrzewania domu wykorzystujesz prąd, gaz czy węgiel. Decyzja o zakupie tanich okien to zawsze wyższe rachunki i koszty związane z ogrzewaniem. Dlaczego? Jak nie trudno się domyślić, okna o teoretycznie nieco bardziej atrakcyjnej cenie, będą miały znacznie gorsze parametry techniczne. Jednym z nich jest współczynnik przenikania ciepła. To on odpowiada bowiem za to, ile ciepła pozostanie w murach, a ile wydostanie się na zewnątrz. W konsekwencji – im wyższy współczynnik, tym większe wydatki w sezonie grzewczym. Co więcej, droższe propozycje nierzadko wyposażone są dodatkowo w specjalne pakiety szybowe, specjalistyczne konstrukcje profili okien, wszelkiego rodzaju wzmocnienia z wykorzystaniem włókna szklanego lub w zespolone ramki dystansowe. Wszystko to przyczynia się do tego, że nieco bardziej kosztowne propozycje są gwarantem doskonałej izolacji termicznej. Wówczas różnica w rachunkach za ogrzewanie zwykle już po upływie zaledwie kilku sezonów grzewczych pokryje różnicę, jaka występuje w przypadku zakupu droższych okien. Przed podjęciem ostatecznej i wiążącej decyzji warto więc porównać oferty poszczególnych firm właśnie pod kątem parametru, jakim jest współczynnik przenikania ciepła.

Wysokie rachunki za oświetlenie

Tanie okna to często także małe okna. Jak jednak wiadomo, mniejsze rozwiązania nie dostarczą wystarczającej ilości światła, dlatego wówczas nierzadko będzie trzeba doświetlać pomieszczenie światłem sztucznym nawet w ciągu dnia. Wydatki za oświetlenie znacznie wzrosną. Jak więc oszczędzać na oknach? Na pewno nie kosztem rozmiaru. Będzie to bowiem jedynie pozorna oszczędność, która w dłuższej perspektywie związana będzie z wydatkowaniem kosmicznych pieniędzy na rachunki za energię elektryczną. Podobnie jak w przypadku współczynnika przenikania ciepła, tak również przy okazji rozmiaru, różnica w zakupie małych i tanich okien zostanie pochłonięta przez zwiększone wydatki za prąd w bardzo krótkim czasie.

Podsumowanie

Oszczędzanie w przypadku zakupu okien jest nie najlepszym, a wręcz bezzasadnym pomysłem. Jest to oszczędność jedynie pozorna, która w dłuższej perspektywie będzie kosztować Cię więcej niż zakup droższych okien. Pamiętaj, że za duże okna, z odpowiednio niskim współczynnikiem przenikania ciepła zapłacisz tylko jeden raz. Zwiększone rachunki za ogrzewanie i energię elektryczną będziesz zaś płacił przez wiele lat, aż do ponownego remontu, kiedy zdecydujesz się na wymianę okien i zakup kolejnej, być może wówczas już nieco lepszej i odrobinę droższej propozycji. Na rynku istnieje wiele firm, które oferują różnego rodzaju okna. Warto dokładnie przeanalizować każdą z nich, tak aby wybrać mądrze. Świadoma decyzja oraz inwestycja w wysokiej jakości okna zwróci się z nawiązką w postaci realnych oszczędności związanych z kosztami ogrzewania i energii elektrycznej. Przy pisaniu tego artykułu wsparcie merytoryczne dostarczył producent okien Petecki

Światło LED – jaką barwę wybrać do łazienki

Odpowiednie oświetlenie łazienki to jeden z jej najważniejszych elementów. Powinno być dopasowane do stylu wnętrza oraz do naszych potrzeb. W poniższym artykule odpowiadamy na pytania: jakie LED-y do łazienki wybrać – ciepłe czy zimne? I na co zwrócić uwagę przy wyborze barwy światła?

Umieszczenie punktów świetlnych

Wyróżnia się na ogół 3 lokalizacje, w których można zamontować oświetlenie LED:

  • światło główne, czyli centralne oświetlenie sufitowe. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem w tej kwestii jest oprawa typu IP44,

  • oświetlenie kosmetyczne, oznacza światło zlokalizowane nad lustrem. Tutaj LED-y spisują się znakomicie, m.in. ze względu na to, że nie tworzą głębokich cieni, jak w przypadku halogenów. To również niezwykła ozdoba lustra,

  • oświetlenie dodatkowe, którego zadaniem jest stworzenie klimatu. Może być ono umieszczone w dowolnym miejscu, jednak warto uwzględnić jego funkcję. W zależności od preferencji można np. zastosować listwy LED-owe, które będą służyć jako oświetlenie nocne.

Jaką barwę żarówki LED wybrać do łazienki?

Odpowiedni dobór barwy jest kwestią niezwykle istotną. Niewłaściwie dopasowana spowoduje nieprzyjemną aurę w łazience i utrudni wykonywanie codziennych czynności.

Temperaturę światła wyraża się w Kelwinach. Im wartość Kelwinów jest wyższa, tym światło jest zimniejsze. W przestrzeni, która pozwala na zastosowanie kilku lamp, można pokusić się o zastosowane różnych odcieni światła.

Oświetlenie LED do łazienki – barwy ciepłe

Odpowiadając na pytanie, jaka barwa światła do łazienki będzie najlepsza – barwy ciepłe, rzędu od 2700 do 3500 K idealnie sprawdzą się w łazience urządzonej w stylu tradycyjnym albo kiedy zależy nam na stworzeniu przytulnej atmosfery. Żarówkę LED ciepłą, warto zastosować w strefie kąpielowej. Nie poleca się jej jednak stosować w głównym oświetleniu, a już całkowicie odradza się ciepłą barwę nad lustrem. Takie światło załamuje kolory, a to utrudnia prawidłowe nałożenie makijażu czy golenie się. Ciekawą propozycją może być montaż taśm LED-owych o ciepłych barwach pod wanną, w szafkach czy przy półkach.

Ciepła barwa zdecydowanie powiększa pomieszczenie. Jest idealna dla osób mieszkających w zimnym klimacie.

Oświetlenie LED do łazienki – barwy zimne

LED-y o chłodnej barwie światła doskonale pasują do oświetlenia lustra. Świetnie oświetlają twarz, uwydatniając jej rysy, a tym samym pozwalają na dokładniejszą codzienną toaletę.

Wybierając zimne światło, w przypadku oświetlenia LED-owego, warto zwrócić uwagę na jego współczynnik oddania barw. Maksymalna wartość współczynnika to 100 i to sprawia, że przedmioty wyglądają naturalnie. Wskaźnik ten w domu powinien wynosić minimum 80, a w strefach roboczych, np. przy toaletce, nawet 90.

Warto mieć na uwadze, że barwa zimna jest raczej smutna i może redukować wielkość przestrzeni, ale z drugiej strony orzeźwia wnętrze. Chłodne barwy wykorzystuje się z reguły w nowoczesnych i minimalistycznych przestrzeniach, ponieważ posiadają zdolność wizualnego pogłębiania wrażenia przestrzenności oraz czystości. Idealnie wpisują się w te klimaty.

Oświetlenie Led do łazienki – neutralne

Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór światła o odcieniu neutralnym. To gwarantuje możliwość codziennej toalety w odpowiednim świetle, a także wprowadza do łazienki pośredni klimat. Barwa neutralna jest najpopularniejszym wyborem, który nie zmienia odcienia oświetlanego przedmiotu. Neutralne światło to około 4000 Kelwinów i pasuje do większości stylów aranżacji wnętrza.

Co wpływa na postrzeganie barwy?

Warto pamiętać o tym, że na to, jak widzimy określone światło, ma wpływ wiele innych czynników, takich jak kolor ścian, sufitu, mebli i podłogi. Jeśli są utrzymane w chłodnej kolorystyce, potęgują zimny odcień światła. Natomiast wyposażenie o ciepłych barwach, może delikatnie zmieniać postrzeganie wnętrza i na odwrót.

Żarówki LED odznaczają się dużą energooszczędnością i długowiecznością. Oprócz tego wyróżniają się wysokim stopniem wodoszczelności i praktycznie się nie nagrzewają. Warto zatem inwestować w tego typu oświetlenie, które również skutecznie oświetla przestrzeń i w zależności od preferencji, tworzy określony klimat.