Domy na płycie fundamentowej – technologia dopasowana do Twoich oczekiwań!

Budowanie domu jest niełatwym zadaniem, z czego na pewno zdaje sobie sprawę każdy, kto miał okazję przyczynić się do powstania budynku. Istotnym elementem jest bowiem sam początek, którym jest wykonanie fundamentów. Ostatnimi czasy odchodzi się od tradycyjnych rozwiązań. Dzisiaj bowiem najczęściej stawia się dom na płycie fundamentowej. Projekt takiego przedsięwzięcia nie jest przy tym trudny. Dlaczego jest to dobre rozwiązanie?

Dom na płycie fundamentowej, to znaczy jaki?

Płyta fundamentowa jest doskonałą alternatywą dla powszechnie stosowanych ław fundamentowych. Dlaczego? Przede wszystkim ich budowa jest nieskomplikowana, a przy tym oferuje znacznie lepszą nośność od tradycyjnych rozwiązań, a także równe osadzenie w gruncie, co doskonale się sprawdza na nierównych działkach itd. Co więcej, standardowy fundament wymaga wykonania bardzo głębokich wykopów, a płyty fundamentowe jednak już nie!

Warto wspomnieć, że szczególny problem z nienośnymi gruntami mają Holendrzy. Jednakże dzięki temu odkryli ciekawe zastosowania, które mogą pomóc na budowach całego świata. Szczególnie wart wspomnienia jest pianobeton (więcej informacji i materiale znajdziesz na stronie https://www.pianobeton.pl/). Materiał ten jest betonem, podczas produkcji którego wykorzystuje się mechanicznie wprowadzaną pianę. Uzyskuje się w ten sposób tworzywo twarde, a jednak lekkie, posiadające szereg pozytywnych właściwości. Mimo tego, nadal wielu inwestorów korzysta ze starych rozwiązań, które wcale nie są lepsze od pianobetonu, wręcz przeciwnie! O czym mowa?

Podczas budowania płyt fundamentowych nadal często wykorzystuje się styropian. Nie jest to rozwiązanie skuteczne, ponieważ nie jest on przecież materiałem nośnym. Co więcej, równe jego położenie wymaga dokładnego wyrównania gruntu i profesjonalnego układania, a nawet kiedy to jest na wysokim poziomie, styropian może klawiszować. Ponadto, po latach materiał ten traci swoje właściwości, ponieważ zapada się. Często zdarza się też, że zamieszkują w nim gryzonie i insekty. To nie wszystko, powszechnie stosowany styropian nie jest odporny na ogień. Kiedy znajduje się w pobliżu źródła wysokiej temperatury, to szybko się odkształca, co skutkuje zapadaniem się posadzki właściwej! Dodatkowo warto wspomnieć o samej akustyce. W przypadku styropianu cały fundament stanie się rezonującą przestrzenią, przez co mieszkańcy domu mogą odczuwać nieprzyjemne dla ucha dudnienie. Pianobeton natomiast niweluje wszystkie powyższe problemy!

Izolacja termiczna płyty fundamentowej

Bardzo istotna jest izolacja termiczna płyty fundamentowej. Standardowo służył do tego styropian, jednak pianobeton również szczyci się bardzo dobrymi właściwościami w tym zakresie. To nie wszystko, ponieważ potrzebna jest również izolacja przeciwwilgociowa płyty fundamentowej. Nie stworzenie takowej może owocować szybkim się niszczeniem fundamentu, a ostatecznie całego budynku. Styropian ułożony obok siebie posiadać będzie szpary. Wilgoć szybko będzie w stanie spenetrować takie zabezpieczenie. Pianobeton natomiast jest jednolitą masą o świetnej izolacji przed wilgocią! Oczywiście, stosuje się także dodatkowe zabezpieczania.

Podczas budowy niesłychanie ważnym elementem jest również cena. Może się wydawać, że najczęściej stosowany styropian jest najtańszym rozwiązaniem. Jednakże jego wykorzystanie wiąże się z przywiezieniem na plac budowy sporej ilości materiałów, czyli samego styropianu, ale też piasku do wyrównania itd. Należy również zapłacić pracownikom, którzy będą ów styropian układać, wyrównywać grunt. Sprawia to, że ostatecznie właśnie pianobeton jest tańszy – wystarczy go wylać w odpowiednie miejsce! Trzeba też zauważyć, że wykonanie płyty fundamentowej z pianobetonu jest szybkie – zazwyczaj wystarczą cztery dni, żeby była gotowa! Tradycyjne rozwiązania natomiast wymagają nawet miesiąca pracy!

Pianobeton – przekrój płyty fundamentowej

W tym przypadku od razu warto powiedzieć, jak wykonuje się taki fundament. Na samym początku należy wykopać wymaganą głębokość w miejscu, w którym ma stanąć budynek. W przeciwieństwie do tradycyjnych rozwiązań, nie jest konieczne specjalne wyrównywanie gruntu ani jego zagęszczanie. Następnie wylewa się cienką warstwę pianobetonu, zazwyczaj około 20 centymetrów. Masa betonowa samoczynnie się wyrówna. Następnie tworzy się szalunki, układa konieczne instalacje, wykłada całą powierzchnię folią i zalewa około 40 centymetrową warstwą pianobetonu. Później wylewa się posadzkę właściwą.

Dom na płycie fundamentowej to doskonałe rozwiązanie, żeby zaoszczędzić czas i pieniądze. Idź z duchem czasu i przekonaj się, jak skuteczny jest pianobeton! Sprawdź już teraz naszą ofertę -> Kliknij tutaj