Jak ocieplić dom, czyli ETICS w praktyce

Nowoczesne budownictwo zakłada konieczność stosowania nowoczesnych rozwiązań izolacyjnych, w celu ocieplenia wnętrza domu. Najpopularniejszą metodą wykorzystywaną w tym celu jest ETICS, która języku potocznym nazywana jest metodą „mokrą”.

ETICS a sprawa polska

Metoda ta cieszy się w naszym kraju ogromną popularnością, ze względu na modną ostatnio zabudowę energooszczędną. Wykorzystuje się ją zwłaszcza w przypadku konstrukcji nowych i modernizowanych. W ten sposób inwestorzy mogą wypełniać założenia, wynikające z przepisów odnośnie stosowanych materiałów energooszczędnych.

Metoda BSO w praktyce

ETICS nie jest wcale metodą nową. Wcześniej zamiennie nazywano ją BSO, przy czym zmiana nazewnictwa w żadnym wypadku nie wpłynęła na sposób izolacji ścian.

Na czym polega ta metoda? Przede wszystkim na nakładaniu na ścianę odpowiedniej zaprawy, na którą kładziemy płyty termoizolacyjne. Po ich nałożeniu, przygotowana w ten sposób powierzchnia jest zabezpieczana za pomocą specjalnej zaprawy, w skład której wchodzą włókna szklane. Jej rolą jest ustabilizowanie tak przygotowanej nawierzchni i wyeliminowanie ewentualnych mostków termicznych, wpływających na pogorszenie parametrów izolacyjnych ściany.

Oczywiście na tym metoda ta się nie kończy. Na tak spreparowaną powierzchnię ścienną, nakłada się jeszcze dodatkową warstwę tynku. Jego zadaniem jest ochrona powierzchni ściany przed czynnikami fizycznymi i pogodowymi.

Co warto wiedzieć, czyli kilka porad

1. Przed zastosowaniem metody ETICS, należy wykonać próbę wytrzymałości. Polega ona na przyklejeniu jednej płyty, odczekaniu kilku dni a następnie na próbie jej oderwania od podłoża. Jeśli pęknięcie powstanie w obrębie płyty, możemy mówić o odpowiedniej przyczepności.

2. Podczas nakładania kleju, należy zwrócić szczególną uwagę by nie pojawiał się on pomiędzy płytami. W ten sposób, łatwo doprowadzimy do powstania mostków termicznych.

3. Klej na płyty należy nanosić metodą pasmowo – punktową. Polega ona na nakładaniu pasm kleju na krawędzie płyty (około 3 cm od nich) a następnie na punktowaniu jej przy pomocy niewielkich dawek kleju.

Podsumowując, metoda ETICS jest nowoczesnym, skutecznym i przede wszystkim funkcjonalnym sposobem na termiczne zaizolowanie ścian domu.