Odpowiednie oświetlenie łazienki to jeden z jej najważniejszych elementów. Powinno być dopasowane do stylu wnętrza oraz do naszych potrzeb. W poniższym artykule odpowiadamy na pytania: jakie LED-y do łazienki wybrać – ciepłe czy zimne? I na co zwrócić uwagę przy wyborze barwy światła?
Umieszczenie punktów świetlnych
Wyróżnia się na ogół 3 lokalizacje, w których można zamontować oświetlenie LED:
światło główne, czyli centralne oświetlenie sufitowe. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem w tej kwestii jest oprawa typu IP44,
oświetlenie kosmetyczne, oznacza światło zlokalizowane nad lustrem. Tutaj LED-y spisują się znakomicie, m.in. ze względu na to, że nie tworzą głębokich cieni, jak w przypadku halogenów. To również niezwykła ozdoba lustra,
oświetlenie dodatkowe, którego zadaniem jest stworzenie klimatu. Może być ono umieszczone w dowolnym miejscu, jednak warto uwzględnić jego funkcję. W zależności od preferencji można np. zastosować listwy LED-owe, które będą służyć jako oświetlenie nocne.
Jaką barwę żarówki LED wybrać do łazienki?
Odpowiedni dobór barwy jest kwestią niezwykle istotną. Niewłaściwie dopasowana spowoduje nieprzyjemną aurę w łazience i utrudni wykonywanie codziennych czynności.
Temperaturę światła wyraża się w Kelwinach. Im wartość Kelwinów jest wyższa, tym światło jest zimniejsze. W przestrzeni, która pozwala na zastosowanie kilku lamp, można pokusić się o zastosowane różnych odcieni światła.
Oświetlenie LED do łazienki – barwy ciepłe
Odpowiadając na pytanie, jaka barwa światła do łazienki będzie najlepsza – barwy ciepłe, rzędu od 2700 do 3500 K idealnie sprawdzą się w łazience urządzonej w stylu tradycyjnym albo kiedy zależy nam na stworzeniu przytulnej atmosfery. Żarówkę LED ciepłą, warto zastosować w strefie kąpielowej. Nie poleca się jej jednak stosować w głównym oświetleniu, a już całkowicie odradza się ciepłą barwę nad lustrem. Takie światło załamuje kolory, a to utrudnia prawidłowe nałożenie makijażu czy golenie się. Ciekawą propozycją może być montaż taśm LED-owych o ciepłych barwach pod wanną, w szafkach czy przy półkach.
Ciepła barwa zdecydowanie powiększa pomieszczenie. Jest idealna dla osób mieszkających w zimnym klimacie.
Oświetlenie LED do łazienki – barwy zimne
LED-y o chłodnej barwie światła doskonale pasują do oświetlenia lustra. Świetnie oświetlają twarz, uwydatniając jej rysy, a tym samym pozwalają na dokładniejszą codzienną toaletę.
Wybierając zimne światło, w przypadku oświetlenia LED-owego, warto zwrócić uwagę na jego współczynnik oddania barw. Maksymalna wartość współczynnika to 100 i to sprawia, że przedmioty wyglądają naturalnie. Wskaźnik ten w domu powinien wynosić minimum 80, a w strefach roboczych, np. przy toaletce, nawet 90.
Warto mieć na uwadze, że barwa zimna jest raczej smutna i może redukować wielkość przestrzeni, ale z drugiej strony orzeźwia wnętrze. Chłodne barwy wykorzystuje się z reguły w nowoczesnych i minimalistycznych przestrzeniach, ponieważ posiadają zdolność wizualnego pogłębiania wrażenia przestrzenności oraz czystości. Idealnie wpisują się w te klimaty.
Oświetlenie Led do łazienki – neutralne
Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór światła o odcieniu neutralnym. To gwarantuje możliwość codziennej toalety w odpowiednim świetle, a także wprowadza do łazienki pośredni klimat. Barwa neutralna jest najpopularniejszym wyborem, który nie zmienia odcienia oświetlanego przedmiotu. Neutralne światło to około 4000 Kelwinów i pasuje do większości stylów aranżacji wnętrza.
Co wpływa na postrzeganie barwy?
Warto pamiętać o tym, że na to, jak widzimy określone światło, ma wpływ wiele innych czynników, takich jak kolor ścian, sufitu, mebli i podłogi. Jeśli są utrzymane w chłodnej kolorystyce, potęgują zimny odcień światła. Natomiast wyposażenie o ciepłych barwach, może delikatnie zmieniać postrzeganie wnętrza i na odwrót.
Żarówki LED odznaczają się dużą energooszczędnością i długowiecznością. Oprócz tego wyróżniają się wysokim stopniem wodoszczelności i praktycznie się nie nagrzewają. Warto zatem inwestować w tego typu oświetlenie, które również skutecznie oświetla przestrzeń i w zależności od preferencji, tworzy określony klimat.