Wymiana okien zawsze wiąże się z inwestycją dużej ilości pieniędzy. To ile ostatecznie kosztują okna plastikowe, drewniane czy te wykorzystujące profile z aluminium, zależne jest od wielu czynników, takich jak chociażby rozmiar czy ilość zamontowanych szyb. Jeśli zastanawiasz się jakiej firmy okna wybrać, to wiedz, że warto postawić na te sprawdzone, o dobrej renomie. Podejmując decyzję, weź pod uwagę przede wszystkim jakość wykonania poszczególnych propozycji, klasę użytych materiałów oraz stopień zaawansowania wykorzystanych technologii. Pamiętaj też, że najmniej istotnym kryterium w tym konkretnym przypadku powinna być cena. Niestety wielu ludzi wciąż decyduje się na zakup tanich okien, które później wymuszają wydatkowanie dużych nakładów finansowych niemal przez całe życie. Chcesz wiedzieć, dlaczego tak się dzieje i dlaczego oszczędzanie na oknach zawsze przynosi odwrotny skutek? Przeczytaj poniższy artykuł i dowiedz się, jakie okna wybrać, aby później nie żałować.
Wysokie rachunki za ogrzewanie
Po pierwsze, jeśli chcesz wiedzieć jak oszczędzać, żeby nie przedobrzyć, zapoznaj się uważnie z tym punktem. Musisz wiedzieć, że tanie okna to zawsze, w dłuższej perspektywie, znacznie wyższe rachunki za ogrzewanie. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy do ogrzewania domu wykorzystujesz prąd, gaz czy węgiel. Decyzja o zakupie tanich okien to zawsze wyższe rachunki i koszty związane z ogrzewaniem. Dlaczego? Jak nie trudno się domyślić, okna o teoretycznie nieco bardziej atrakcyjnej cenie, będą miały znacznie gorsze parametry techniczne. Jednym z nich jest współczynnik przenikania ciepła. To on odpowiada bowiem za to, ile ciepła pozostanie w murach, a ile wydostanie się na zewnątrz. W konsekwencji – im wyższy współczynnik, tym większe wydatki w sezonie grzewczym. Co więcej, droższe propozycje nierzadko wyposażone są dodatkowo w specjalne pakiety szybowe, specjalistyczne konstrukcje profili okien, wszelkiego rodzaju wzmocnienia z wykorzystaniem włókna szklanego lub w zespolone ramki dystansowe. Wszystko to przyczynia się do tego, że nieco bardziej kosztowne propozycje są gwarantem doskonałej izolacji termicznej. Wówczas różnica w rachunkach za ogrzewanie zwykle już po upływie zaledwie kilku sezonów grzewczych pokryje różnicę, jaka występuje w przypadku zakupu droższych okien. Przed podjęciem ostatecznej i wiążącej decyzji warto więc porównać oferty poszczególnych firm właśnie pod kątem parametru, jakim jest współczynnik przenikania ciepła.
Wysokie rachunki za oświetlenie
Tanie okna to często także małe okna. Jak jednak wiadomo, mniejsze rozwiązania nie dostarczą wystarczającej ilości światła, dlatego wówczas nierzadko będzie trzeba doświetlać pomieszczenie światłem sztucznym nawet w ciągu dnia. Wydatki za oświetlenie znacznie wzrosną. Jak więc oszczędzać na oknach? Na pewno nie kosztem rozmiaru. Będzie to bowiem jedynie pozorna oszczędność, która w dłuższej perspektywie związana będzie z wydatkowaniem kosmicznych pieniędzy na rachunki za energię elektryczną. Podobnie jak w przypadku współczynnika przenikania ciepła, tak również przy okazji rozmiaru, różnica w zakupie małych i tanich okien zostanie pochłonięta przez zwiększone wydatki za prąd w bardzo krótkim czasie.
Podsumowanie
Oszczędzanie w przypadku zakupu okien jest nie najlepszym, a wręcz bezzasadnym pomysłem. Jest to oszczędność jedynie pozorna, która w dłuższej perspektywie będzie kosztować Cię więcej niż zakup droższych okien. Pamiętaj, że za duże okna, z odpowiednio niskim współczynnikiem przenikania ciepła zapłacisz tylko jeden raz. Zwiększone rachunki za ogrzewanie i energię elektryczną będziesz zaś płacił przez wiele lat, aż do ponownego remontu, kiedy zdecydujesz się na wymianę okien i zakup kolejnej, być może wówczas już nieco lepszej i odrobinę droższej propozycji. Na rynku istnieje wiele firm, które oferują różnego rodzaju okna. Warto dokładnie przeanalizować każdą z nich, tak aby wybrać mądrze. Świadoma decyzja oraz inwestycja w wysokiej jakości okna zwróci się z nawiązką w postaci realnych oszczędności związanych z kosztami ogrzewania i energii elektrycznej. Przy pisaniu tego artykułu wsparcie merytoryczne dostarczył producent okien Petecki