Rola projektu w procesie budowy domu

Większość osób, kiedy zamierza rozpocząć proces budowania swojego wymarzonego domu, nie docenia wagi projektu architektonicznego, skupiając się jedynie na samym etapie prac fizycznych. Tymczasem, jest to najważniejszy element, który warunkuje bezpieczne i solidne budownictwo. Sprawdźmy, jakie zadanie ma do wykonania architekt przy tworzeniu projektu.

Projekt – odpowiedzią na potrzeby

To nie proces fizycznego wznoszenia obiektu, będzie miał decydujący wpływ na to, czy budynek będzie spełniał oczekiwania jego mieszkańców. Za to zadanie odpowiada architekt, który projektując plan domu, musi wziąć pod uwagę zapotrzebowanie swoich klientów. Robotnicy jedynie wykonują krok, po kroku to, co architekt rozrysuje. Żeby budownictwo okazało się funkcjonalne, przyszli mieszkańcy powinni dobrze przygotować się do rozmowy z architektem. Najważniejsze jest dokładne sprecyzowanie naszej wizji dotyczącej przyszłego domu. Chodzi głównie o liczbę pomieszczeń, ich rozmieszczenie oraz ogólny metraż domu. Warto także przedstawić pewne rozwiązania, których nie chcielibyśmy mieć w naszym domu.

Dostosowanie domu do jego mieszkańców

Projekt powinien uwzględniać charakter mieszkańców i ich potrzeby oraz dostosować swoje rozwiązania tak, by powierzchnia mieszkalna stała się maksymalnie funkcjonalna. Inne zapotrzebowanie przestrzenne będzie miała rodzina wielopokoleniowa, a odmienne młode, aktywne małżeństwo z dziećmi. Rolą architekta jest także uwzględnienie aspektu, na który klienci zazwyczaj nie zwracają uwagi. Chodzi tu o upływający czas. Projekt musi przewidzieć pewne zmiany w charakterze mieszkańców, które pojawią się np. za pięć lat, a następnie w jeszcze dalszym okresie. Dzieci przecież rosną, rodzice się starzeją. Projekt powinien być tak zaplanowany, by odpowiadał na potrzeby bieżące, jak i nie stał się nieprzydatny po upływie kilku lat.

Technologie i wykończenie

Projekt musi opierać się także na konkretnych technologiach, które mają być zastosowane, a które wpłyną jakość domu. Chodzi tu m.in. o jakość materiałów, zastosowanie pewnych konkretnych rozwiązań itp. Projekt jest zatem najważniejszym etapem budowy domu. To on determinuje jego funkcjonalność, a także jakość i związaną z tym trwałość.