Jak czyścić ramy okien plastikowych?

Plastikowe ramy okienne z początku wyglądają bardzo ładnie – są białe i błyszczące. Z czasem ulegają jednak nieuchronnym zabrudzeniom, niestety zdarza się też, że nieestetycznie żółkną. Aby do tego nie dopuścić, warto już od początku zadbać o to, by okna wyglądały dobrze całymi latami, poprzez regularne mycie ram okiennych w odpowiedni sposób. A nawet jeśli ramy zdążyły już pożółknąć, nie warto się martwić. Może się okazać, że korzystając z odpowiednich środków, uda się bez większych problemów przywrócić im pożądaną barwę. Sprawdźmy, jak się za to zabrać.

Czym myć plastikowe ramy okienne?

Ponieważ ramy okien plastikowych łatwo ulegają zarysowaniom, nie powinno się używać od ich czyszczenia żadnych twardych ani ostrych przedmiotów. Wystarczy zwykła, miękka gąbka do mycia naczyń albo delikatna szmatka do mebli. Lepiej unikać rozpuszczalników zawierających aceton i agresywnych, silnie działających środków do czyszczenia ram okiennych z PCV, takich jak popularne mleczka czy proszki czyszczące. Mogą one doprowadzić do uszkodzeń ramy, a na pewno spowodują jej zmatowienie. Mycie plastikowych ram okiennych takimi środkami grozi też utratą koloru: rama może nieładnie pożółknąć, jeżeli do jej pielęgnacji będzie się używało nieodpowiednich detergentów. Więc czym myć ramy okien plastikowych? Z wymienionych względów najbezpieczniejszym sposobem będzie użycie po prostu ciepłej wody z rozpuszczonym w niej łagodnym środkiem do czyszczenia takim jak np. płyn do mycia okien albo naczyń, a nawet zwykłe mydło. Można też przygotować ekologiczny domowy środek czyszczący z wykorzystaniem sody oczyszczonej: taka kompozycja będzie miała dodatkowo działanie wybielające. Na rynku dostępne są specjalne środki do czyszczenia plastiku, które dzięki naturalnemu składowi nie powinny niszczyć ram okiennych, natomiast koszt takich preparatów jest dość wysoki. Jeszcze droższa jest opcja parowego czyszczenia ram okiennych z plastiku. Dużo oszczędniejszą wersją będzie więc przygotowanie płynu czyszczącego do ram okiennych we własnym zakresie ze składników dostępnych w każdym domu.

Jak wyczyścić pożółkłe ramy okienne?

Mycie ram okiennych, które pożółkły pod wpływem czasu, stosowanych środków czyszczących i docierających do nich promieni UV, to zdecydowanie szybszy i tańszy sposób na poprawę wyglądu okien, niż ich odmalowywanie. Oczywiście w ostateczności można posłużyć się odpowiednią farbą lub lakierem, aby odzyskać estetyczny wygląd okien. Natomiast w pierwszej kolejności na pewno warto wypróbować domowe sposoby na czyszczenie ram okiennych z PCV z osadu i przebarwień. Jak się za to zabrać? Przede wszystkim nie próbuj używać do plastikowych ram okiennych agresywnych środków  myjących czy wybielaczy. Mogą one spowodować wręcz odwrotny do zamierzonego efekt, ponieważ zastosowanie środków żrących skutkuje zmatowieniem i utratą koloru.

Domowym i bardzo tanim sposobem na czyszczenie pożółkłych ram okiennych jest zastosowanie sody oczyszczonej. W tym celu rozpuść niewielką ilość zwykłej sody kuchennej w ciepłej wodzie. Sodę kupisz bez problemu w każdym sklepie spożywczym. Następnie weź miękką gąbkę lub szmatkę. Podobnie jak w przypadku zwykłego mycia ram plastikowych, unikaj ostrych szmatek, a już zwłaszcza druciaków lub szczotek, które mogłyby uszkodzić materiał ramy.  Zanurzając gąbkę w roztworze sody, delikatnie przecieraj ramy okna. Do wybielania ram okiennych z PCV przyda się też ocet wymieszany z wodą i cytryną. Można stworzyć własny, bezpieczny środek myjący do plastikowych ram okiennych z połączenia wszystkich wymienionych składników: sody oczyszczonej, octu i kilku łyżek soku z cytryny wymieszanych z ciepłą wodą.

Jeśli domowe sposoby okażą się nieskuteczne, można spróbować użyć do mycia ram okiennych gotowego środka, ale koniecznie musi to być specyfik przeznaczony konkretnie do mycia plastiku. Użycie byle jakiego środka czyszczącego z łazienki lub kuchni bez sprawdzenia jego właściwości może trwale uszkodzić materiał ram okiennych, a wtedy jednym rozwiązaniem będzie ich odmalowanie.

Współtwórcą artykułu jest producent okien i drzwi Petecki

Dodaj komentarz